Az elején kezdem, tehát Hong Kong-ban. De tényleg csak néhány mondat erejéig. HK pedig számomra a vízummal kezdődik. Egész pontosan 98 december 15-en adtam vízum-kérelmem postára. Január elején kaptam egy vastag borítékot a HK-ból, de nem a vart beragasztható vízum volt benne, hanem kérdőív. A kérdésekből arra következtettem, hogy az csípte a szemüket, hogy többszöri beutazási engedélyt kertem. Erre gyorspostával válaszolva megnyugtattam őket, hogy elegendő a 2xi beutazási engedély is, felejtsek el a többszörit. Persze a levelemben jól megmondtam a véleményem a vízum-politikájukról is. A legszegényebb afrikai ország állampolgára is vízum-mentességet elvez HK-ba.
No mindegy, egy héttel indulásom előtt megkaptam a beragasztható vízumukat is (a kérelem feladásától számítva majdnem két hónap után). Csupán összehasonlítás keppen; Pekingben, az ausztrál vízumot négy nappal a kérelmezés után megkaptam. Olcsóbb is volt, mint a HK-i a küldendő csekkel és gyorspostai költséggel együtt.
Erről ennyit. Lássuk a medvét !
Melbourne
2.16 kedd. Ausztrál idő szerint délelőtt fel tízkor értem földet Melbourne-ben (továbbiakban M). Három órával előbbre járnak, mint Kínában, magyarán Pesthez képest 10 órával vannak előbbre. A repülőn sikeresen átaludtam az Antz nevű animációs filmet, viszont végignéztem Jackie Chan Rush Hour c. filmjét. Kellemes, humoros film. Jackie Chan partnere a Fifth element-ből megismert fekete pojáca, aki a Romeo and Juliet-ben Mercuriot is játszotta. A gép Ausztrália (továbbiakban Oz) belső része fölött repülve érte el Melbourne-t. A belső részeket leginkább a Marshoz lehet hasonlítani. Vörös sivatag.
Leszállás után, de meg a kiszállás előtt észreveszem, hogy a reptéri melósok egyenruhája rövidnadrág. Ettől igazan jókedvre derülök. Az érkezésnél a pecsételéshez sorba kell állni, tele volt a gépünk. A sorba terelgető ember szinten rövidnadrágos. Jó. A határőr (igazából nem őr és nem is határ, hanem bevándorlási hivatalnok, immigration officer) hiányolja, hogy a belepő cetlin nem töltöttem ki a címe Ozban rovatot. Ráírom M-i ismerősöm telefonszámát, erre megnyugszik. Nem láttam, de lefogadom, hogy o is rövidnadrágban volt. A rövidnadrágos vámos látván, hogy csupán egy kis hátizsákom van meg sem szolit.
A váróban nem várnak rám. Kellemetlen. Előbányászom telefonomat és bekapcsolom. Kínai SIM kártya, ki tudja mennyibe kerül ezzel egy helyi hívás itt ? Nem érdekel, nekem ez kényelmes. Hívom az ismeros lakasat, a fia veszi fel a telefont es mondja, hogy apjanak dolga van, de egy haverja (alacsony ferfi) az en nevemmel egy tablan mar ott kell legyen vagy legalabbis hamarosan meg kell erkezzen a fogadasomra. Korozok kettot, senki. Kb. tiz perc utan beesik egy magas no (!) es mar bontogatja is ki a papirjat, amin az en nevjegyeim szerepelnek. Nagyon helyes, megiscsak lehet szamitani a haverokra! Hogy nem a beigert alacsony ferfi jott el ertem ? Na es! A lenyeg, hogy valaki jott.
A not kerdezgetem mar az autoban. Hova valosi? Wenzhou. Miota el Ozban? 8 eve. Állampolgar ? Mar regota. Fiaval van itt, ferje nincs. Nem dolgozik. Viszont van penze. A fene se erti ezeket a kinaiakat. Megszolal a telefonom. Az egyik menedzserem hiv fel boldog uj evet kivanva. Hat persze, Kinaban beutott a Nyul eve! Visszakivanok minden jot majd megkerdezem a not, hogy telt itt a tegnap este, voltak-e valahol unnepelni. Sehol, itt nincs is meg hozza a hangulat. Ez igaz lehet. Az o hazaba visz, majd ott megvarjuk, hogy a haver raerjen es tovabb egyengesse utam M-ben. A no javaslatara ledolok pihenni a fia szobajaban, aki suliban van. Hamar elnyom az alom, a 9 oras repulouton talan harmat ha aludtam. Mindig is rosszul alszom a repulokon.
A haver hangjara ebredek. Legutobb egy eve lattam Pekingben, nem valtozott semmit. Becuccolok az o autojaba, jon velunk a no es a no egy hirtelen felbukkant baratneja is. Jo helyzet; harom wenzhoui es egy pesti M-ben elmennek a vietnami utcaba ebedelni.
Gyonyoruen sut a nap, az eg valoszinutlenul kek. Boltok es ettermek erik egymast az utcaban, vietnami feliratok mindenfele. A kommunizmus elol menekulve eljutott OZ-be is egy csomo vietnami lelekvesztokben, kis barkakban hanykolodva heteken keresztul.
Az etterem tulajdonosa beszel valamennyit kinaiul, a haver rendel. Nagyon finomakat eszunk. Dumalgatunk, de eleg surun valtanak at wenzhouira, azt pedig nem ertem. Illedelmesen leulom az ebed ket orajat, de szivesebben neznek mar szallast magamnak. Vegre arra is sor kerul. Bemegyunk a City-be, ott viszont az autoval van gond, nagyon nehez parkolohelyet talalni. Eleg gyorsan az is kiderul, hogy nincs szallas. A kinai ujev itt is erezteti hatasat annyiban, hogy tajvani es hong kongi turistak elore lefoglaltak minden letezo szallast a City-ben. Egy ATM-bol penzt veszek fel. Az ozzi papirpenz muanyagbol van. Nem csunya es eleg praktikus is. Szinte tephetetlen. A haver vigasztal, hogy a kornyeken, ahol o lakik biztos akad egy motel ures szobaval, mert az legalabb 40 km a kozponttol. Kovetkezo napirendi pontkent megmutatja a hazat, amiben senki sem lakott soha, mert mire elkeszult, kiderult, hogy a munkaja a varos masik felere szolitja es inkabb ott vett maganak egy masik hazat. Ezt az altala epittetett hazat pedig egyelore sajnalja eladni. Hany ilyen ember van otthon?
Azutan a nok kerulnek hazafuvarozasra es mi is elindulunk a haver mostani lakhelye fele. Utkozben ujra megszolal a telefonom; a haver felesege keresi rajtam a havert. Megtalalta. A haver gyorsan leteszi a telefonom, mert tudja, hogy igen borsos tud lenni az ilyen hivas; dupla Kina-M tavolsag a kinai tarifaval szamolva.
Vegre naluk vagyok, szep nagy haz, de laknak is benne. Haver, felesege, harom gyerek es epp most a haver szulei is itt vannak latogatoban. A legnagyobb srac csipi a szamitogepet, vele szoktam ICQ-zni. Az o geperol elkuldok nehany levelet gyorsan. A haver ujra eltunik, elfoglalt ember. Szamitogeppel jatszadozunk egy ideig, majd megvacsorazom naluk. Este 8-kor meg mindig vilagos van, de mar nagyon szeretnek egy sajat szobat valahol. A legidosebb fiuval atsetalunk a haver uzletebe (TV es videomagno szerelo uzlete van) es rabirom a havert arra, hogy elvigyen a kozeli motelba.
Az elso hely meglepetesre szinten tele van, de a masodikban van ures szoba, napi 80 AUD (1 AUD kb 0.67, tehat ketharmad USA dollar, a tovabbiakban mindenki atszamolja a maganak leginkabb tetszo penznembe). Meg nemtudom, hogy sok ez vagy keves, de nekem eleg annyi, hogy van szoba. Persze, hogy kiveszem. Nagyon nagy szoba, nagyon nagy franciaaggyal, szep berendezes, a furdoszoba is csodas. Ehhez kepest kicsit meglepo, hogy nyomogombos a TV, nincs taviranyito. De errol majd kesobb szolok meg egy moteles osszefoglaloban.
Zuhany, kis pihi. Haver este 10 korul ujra megjelenik nalam, mondvan, hogy elvisz szorakozni. Rendben van. Mint kiderul mindenaron kurvahoz akar cipelni, megpedig kinaihoz. Mondom, hogy en el vagyok latva kinai lanyokkal, koszonom szepen, de gyorsan rajovok, hogy o szeretne kihasznalni az alkalmat, hogy itt vagyok M-ben, ez egy jo urugy a feleseg elott. M nagyon nagy kiterjedesu, megneztunk kb. 3 helyet, de autoztunk legalabb 100 km-t. Persze mindenhol zarva voltak, a kinai ujev azert szent a kinai leder leanyok elott is. Lassan ejfel volt mire visszafuvaroztattam a szallasomra.
2.17 szerda.
A motelban meg elozo este meg lehetett rendelni a reggelit, amit azutan pontosan a kert idopontban szerviroztak a szobaba. A reggeli nincs benne a szoba araban, kulon tetel. Reggeli utan gyalog indulok neki, a HEV allomas allitolag nincs messze. Nem talalom meg, viszont beleakadok egy buszba, ami szinten a varosba visz. A sofornel vettem egy napijegyet, ha jol emlekszem 9 dollarert. A busz szep komotosan haladt a varoskozpont fele, utkozben eleg sok megalloval. Egy ora mulva megerkezunk a vegallomasra, ami Box Hill nevre hallgat. No innen meg mindig jo kis tavolsagra van a City, de kellemes csatlakozas van a HEV-hez. A HEV olyan, mint a pesti, csak egy pottyet nez ki jobban. A vonal menten a tuzfalakon graffiti mindenfele.
A City-be erve leszallok az elso allomason, innen a HEV erdekes modon metroba valt es a fold alatt folytatja utjat. Nem csak egy vonal van, de talan otnel kevesebb. Maga a City nagyon hangulatos; felhokarcolok es regi epuletek valtogatjak egymast. Sokat fenykepezek es kozben allandoan emlekeztetem magam, hogy nem Nyugat-Europa valamelyik nagyvarosanak kozpontjaban setalok, hanem a vilag legdelebbre fekvo millios varosaban, M-ben.
Megtalalom a Rialto tornyot, ami igazabol nem torony, hanem az egyik, hacsak nem a legmagasabb felhokarcolo M-ben. Az aljaban jegyvetel (7.5 AUD) utan elobb egy ismerteto filmet is meg lehet tekinteni M-rol. Nagyon megeri! Egy csomo hasznos infoval szolgal nem csak a varosrol, hanem magarol az allamrol, Victoriarol is. A kb. 20 perces film utan felliftezek a kilatoszintre, ahonnan szinten sikerul jo kepeket keszitenem.
A City a Yarra folyo partjan fekszik, ami alatt allitolag most epul egy elkerulo autopalya. Innen fentrol vilagosan latszik milyen kicsi maga a City, talan kisebb, mint a mi Nagykorutunk altal hatarolt terulet. Ebedre a helyi kinai negyedbe setalok es krokodilt rendelek. Kivancsi voltam, na ! A krokihus feher es talan meg konnyebb, mint a csirke. Izeben pedig siman ossze lehet vele teveszteni. Meg egy-ket egyeb zoldseget ettem melle.
Fizeteskor a penztarosno huledezik, hogy egyedul megettem 43 dollarnyi kajat. Ezen pedig en csodalkozom, mert Pekingben minden tovabbi nelkul ki lehet fizetni ennyit egy jobb vendegloben. Kesobb megtudom a havertol, hogy az ozzik ebedre nem koltenek tobbet tiz dolcsinal.
Turista infonal elkezdem megtervezni a tovabbi utamat; szerzek terkepeket a Great Ocean Roadrol, ahol a 12 Apostol talalhato. Ezek az Apostolok sziklak a tengerben, de jo nagy bohom meretben. Autokolcsonzok cimeit is megszerzem. Ugy gondoltam, hogy masnap kora reggel nekiindulok a Great Ocean Road-nak, aztan ott vegezve pedig mar vissza sem jovok M-be, hanem tovabb a tengerparti uton fel Sydney fele. Itt kicsit elszamitottam magam. A mar emlitett HK-i és tajvani kinaiak minden fellelheto autot kikolcsonoztek, hosszas kereses es telefonalgatas utan is csak masnap du.-ra volt egy automata valtos kocsi. Nekem mindenkeppen automata kellett, mert balkezzel sebvaltani, az talan tul sok lett volna a jobol!
Eddigre legyalogoltam a labam es ellottem masfel tekercs filmet, igy kerestem egy szep parkot es leheveredtem a zold fube pihenni. Azt hiszem sikerult epp a volt Parlament elott talalnom ezt a kellemes helyet, ami most konyvtarkent funkcional. Sydney es M sokaig versengett egymassal a fovarosi statusert. Ezt a vitat eldontendo epult fel Canberra, a szovetsegi fovaros.
Szunyokalok, bambulok, elvezem a napot, aztan ugy hat korul elered az eso, nem tul komoly, de nekem eleg ahhoz, hogy elhatarozzam magam a visszaindulasra a motelembe. A metromegallo pont szemben, kicsit betajolom magam, hogy melyik vonattal menjek es nehany percen belul maris egy Ferntree Gully fele tarto jaraton ulok. Egy-ket megallo utan az al-metro visszaalakul HEV-ve, vagyis a szabadban folytatja tovabb utjat. Az egyes megallok ezutan nem sokban kulonboznek egymastol, a megallo mellett nagy parkolok, amikben a HEV-rol leszallok autoi varakoznak gazdaikra.
M egy oriasi kertvaros, szukseg van a sajat autora. Ferntree Gully-ban leszallok es nezek jobbra, nezek balra, de fogalmam sincs, hogy merre kell elindulnom, hogy visszajussak a motelba. Csoporog az eso. Bemegyek egy elelmiszerboltba es az eladolanytol erdeklodom. O sem tudja. Viszont az egyik vevo minden tovabbi nelkul felajanlja, hogy ha megvarom mig vegez, elvisz. Hat mar hogyne varnam meg! Jotevomet Paul-nak hivjak. Kellemesen elbeszelgetunk a nehany perc alatt, mig a szallashelyemre erunk. Szepen megkoszonom a fuvart; no worries, mondja o.
Hivom a havert, de senki nem veszi fel a telefont. Hiaba, nagyon elfoglat ember. Igy aztan csak TV-zek, amig el nem szenderit az alom.
2.18 csutortok
Keson reggelizem, mert a berelt autom csak delutan tudom kivenni, nem sietek. Kaja utan ujra probalom hivni a havert, ezuttal sikerrel jarok. Jon ertem es maris egy meg ujabb helyre furikazik velem, ahol kinai lany massziroz. Mar nem szolok semmit. Viszont csak delben nyitnak. Hat ez sem jott be.
A kisebbik fiaert megyunk aztan az oviba. A kissrac nem igazan beszel meg angolul, az ovi meg nem az a szorakozohely szamara, mint a tobbi csoppsegnek. Kesobb beugrunk a cegebe, most van idom korbenezni nala. Osdi, regi tv-k es videomagnok. Igencsak csodalkozom, hogy vannak emberek, akik meg ilyeneken neznek musort. Az ebedet naluk koltom el, igazabol csak gyumolcsot eszem; mangot es banant. Ozban olcso es jo a gyumolcs. A mango nagyon izlik.
Ebed utan a haver (nem adja fel) egy meg ujabb helyre visz el, ahol allitolag egy nagyon szep pekingi lany osztogatja bajait. Itt a tulajekkal el tudunk beszelgetni, sanghaji kinaiak. Illetve a beszelgetes egyoldalu, mert a haver dumal veluk sanghajiul, amibol en egy kukkot sem ertek. Azt viszont leszurom, hogy a nagyon szep pekingi lany nyilvan fuvarban van, mert rola tobb szo nem esik.
Lassan mennem kell be a City-be, hogy felvegyem az autot. A haver es az iment megismert tulaj elfuvaroznak a kozeli HEV megalloba. Eltanakodunk, hogy milyen jegyet kell vegyek (a tegnapi napijegyem persze mara mar nem ervenyes), aztan csak talalomra nyomok egy gombot. Ok soha nem utaztak HEV-el, segiteni nem tudtak ebben a kerdesben. Erzekeny bucsu utan a szemerkelo esoben varok meg kb. 20 percet a befuto vonatra.
A negyven perces ut utan kiderul, hogy (persze) rossz jegyet vettem (nem stimmelt a zona), es a rossz jegy arat sem lehetseges beszamitani az ujonnan megveendo jegy araba. Egybol eszembe jut a HK-i Octopus kartya; ilyen gond meg csak fel sem merulhet! Az ujonnan megvett jegyet 10 mp-el kesobb mar el is nyeli a kilepo kapu. Fene tudja, azert kicsit rosszul esett ez a 3-4 dollaros folosleges kiadas. Kicsit jobb infoval a jegyautomatanal ezt megtakarithattam volna magamnak. Mar persze egek a vagytol, hogy autoban ulve fedezhessem fel e kontinensnyi meretu orszagot.
Az autokolcsonzoben gordulekenyen megy minden, az auto-egy Toyota Camry, utra keszen varakozik. Mindenfele biztositassal egyutt kevesebb, mint napi 80 dolcsi, km nincs limitalva. Korbenezem az autot; vadi ujnak tetszik, kevesebb, mint 40 ezer km-el. Lampak, index, uzemanyag rendben. Furcsa persze, hogy jobb oldalon van a kormany, de ezzel ugysem tudok mit tenni, meg kell szokni. Fordulok ki a depobol, de valahogy a jobb index helyett az ablaktorlo kapcsolodik be. Ez meg aztan jonehanyszor elofordul, mire megszokom; az index es ablaktorlo kapcsolo forditva van beszerelve.