Városok

Canberra

Adrienn, 2016

Szoval Canberra akkor helyi szemmel. Minden varos egesz mas akkor, ha ott elsz. Valoban nem egy nyuzsgo nagyvaris, turistakent egy par napot mindenkepp erdemes eltolteni, vannak erdekessegek, de itt elni egeszen mas. Nekunk a vizum miatt ket evet mindenkepp itt kellett tolteni, mondtak, hogy azert ne erezzuk buntetesnek, nem olyan rossz az. Megerkeztunk, es rovid idon belul rajottunk, hogy nem csak hogy a ket evet nem lesz nehez itt kibirni, de leginkabb nem is koltoznen el innen meg egy darabig. Akkor is mas persze, ha egy nagyvarosbol jossz, mi kisvarosban eltunk elotte otthon, tehat kozelebb van a megszokotthoz. Nincsenek szorakozohelyek, bulik, koncertek???? Kisgyerekes szulokent pont nem hianyzik napi szinten. Nem lehet korzozni este kilenckor az ettermek es nyitott boltok kozott???? Nyolckor fekszenek a gyerekek, pont nem hianyzik. Van rengeteg jatszoter? Szuper. Nincs kozlekedesi dugo? Szuper, meg soha nem fordult elo, hogy egy piros lampa utan nem jutottam at a zoldon (ket es fel ev alatt) es 10 percet vezetek reggelente a munkaba. Nem lehet harapni a ragados parat nyaron? Szuper. Az emberek tavolsagtartok lennenek??? Nem tapasztaltam. Hideg van telen? Igen, hidegebb mint mashol. De van futes. Altalaban szeptember vegere itt a nyar. Iden pont nem, de van ilyen azert. A nyar ugyanolyan meleg, mint mashol, na jo, azert 45 fokok nincsenek, van 32-38 kb, szaraz, kicsit mozog a levego es ejjelre lehul, istenien lehet aludni, ahogy bejon az ablakon a finom huvos szello. Tobb az europai lombhullato fa, fantasztikusan szep az osz. Telen (az idei megint csak kivetel, ami talant a szabalyt erositi) altalaban szepen sut a nap. Igen, vannak ejjel minuszok, napoal sosem, kb 13-15 fok. Tavaly ket es fel honapig minden reggel vakartam a jeget a kocsirol (a helyiek sem lattak meg olyan hideg telet, de nappal akkor sem fagyott soha, alt 10 fok folott volt legalabb, iden ketszer kellett jeget vakarni. A tavasz nagyon illatos, csodaszep. Valoban, tomegkozlekedes gyakorlatilag nincs. Ez egy autos varos, ha ezt elfogadod, nagyon kenyelmes. Ha nem, akkor ketsegtelenul szivas. Jo az oktas es az egeszsegugy (azt mondjak, nincs osszehasonlitasi alapom). Kisgyerekeskent szinten fontosabb, mint az ettermek, barok, klubok. Szinten az egyeni prioritastol fugg, hogy ezek pozitiv vagy negativ dolgok. Huszoneves, egyedulallo fiatalkent lehet, hogy nem lenne a szivem csucske, anyukakent imadom Canberrat. Sokminden igaz abbol amit leirtak, de es az O szemszogukbol lehet, hogy ezek negativumok, nem ellenkezni akarom veluk, hiszen mindenkinek mas fontos. Mi nagyon szeretjuk. Valoban kisvarosias. De Sydney harom ora, a tengerpart kicsivel kevesebb. Sydney bizonyos reszeirol lehet, hogy tobb. Emellett persze szeretnenk majd egyszer tengerpartra koltozni, de egyelore nagyon szeretunk itt elni.

Éva, Canberra 2016

Viszont nem hiszem, hogy Canberra unalmas, legalabbis az itt elok szamara nem az. Minden nagy intezmenynek van barati kore, a National Museum, National Gallery, CSIRO Discovery Centre, Questacon, National Zoo and Aquarium, National Library, Geoscience Australia, es meg egy csomo mas kulturintezmeny rendszeres programokat kinal, szinfalak mogott is, a tagoknak. 4 egyetem van a varosban, minden nap tobb tucat nyilvanos eloadas kozott lehet valogatni, tudomanyrol, muveszetrol, politikarol, amirol akarsz, teljesen ingyen.

Tele van a varos nagyon okos, jol kepzett emberekkel, a vilag minden tajarol, akikkel baratkozni lehet, nyelvet lehet toluk tanulni, ha eppen az erdekel.

Minden nagy intezmenynek oriasi konyvtara van, ingyen vagy szinte ingyen barki beiratkozhat. Az iskolak szinvonala nagyon jo, van valasztek, mindenfajta iskolatipusbol. Ha valakinek ugy tetszik, magantanulo is lehet, vagy reszben az, reszben bejar. A gyerek gyalog besetal vagy bebiciklizik az iskolaba, rengeteg baratja van 10 perc korzetben.

A levego es viz minosege vilagszinvonalu. Az igaz, hogy szinhazi eloadasokbol nem sok van, de abbol is tobb, mint elso latasra tunik, ugyanis a varos tele van gimnaziumi es egyetemi kis szinjatszo csoportokkal, azokrol az aloadasokrol nem hallani, hacsak nincsen ott ismeros. Viszont mindenki elmehet, nem fognak senkit kizarni, ha erdekel. Ugyanez a tanccal kapcsolatban. Lovaglas detto. Millio kis sport klub van, meg kartya, meg turazos, meg 4WD-os, meg poetry, meg ekszerkeszito, meg mittudomenmi.

Csaladnak elheto Canberra, de en, ha ujra valaszthatnek, nem koltoznek ide Perth-bol, jobb lett volna maradni. Ott Scarborough-ban laktunk, nekem a tenger, buvarkodas, reggeli uszasok, stb stb nagyon fontosak voltak. Onnan nezve, a terkepen Batemans Bay kozelebb tunt Canberrahoz, mint a valosagban van

Nekem ugy tunik, hogy kb 6 honapig kell futeni tobbet-kevesebbet. A napi maximum homerseklet nagyjabol egyutt mozog Sydney-vel, kicsit altalaban alacsonyabb, az ejszakai minimum viszont rendszeresen kb 10 fokkal alacsonyabb. Frontok nem jellemzoek, a valtozasok sokkal kevesbe dramatikusak, mint Melbourne-ben.

Sydney vagy Perth?

HoriFTC, Brisbane-ből Sydney-be költözött és most körbejárja Ausztráliát, 2012

Ausztrál túránk perth-i állomásához érkezett. Nem mintha sokat láttunk volna eddig, de az nagyon tetszik, minden szép meg új. Meg olyan kisvárosias, Sydney és Melbourne után; értem én kisebb és lassabb a forgalom, ráérősebbek az emberek – ja és egy felhő sincs az égen, ennek megfelelően egyelőre szoknunk kell a meleget. Fura, de itt mintha az IGA lenne a leggyakoribb szupermarket, nem a Coles, meg a Woolworths. Meg tán nincs anyi junk food lánc. :-) Meg szélesek a sávok az utakon. Ja és nagyon szép az óceán. Viszont rohadt homokos minden, gondolom ez itt az alaptalaj. (de szép szó…)

 

képek Perth-ről

 

Halál nyugodt itt mindenki, tényleg laid back az egész város, csak nem tudom, hogy ez munkanap is így van-e. (Itt ma ünnepnap volt.) Szép szélesek a sávok, ingyenesek az autópályák, tiszták és modernek a tömegközlekedési eszközök és azok megállói.

Szinte csak földszintes épületek vannak. Grafittit még nem láttunk, nem is hiányzik. Tiszta minden, kivéve a reptér környéki utcák, azok szemetesek. A strandok gyönyörűek, a belváros is a tóvá szélesedő folyóval, rajta vitorlások százaival. Kings Park pazar, onnan a kilátás ugyancsak. Az épületek sokkal újabbak, mint bárhol, ahol eddig én jártam Ausztráliában. Faházat nem láttunk még, persze lehet hogy van. Valamiért majdnem minden autó rendszáma 1-essel kezdődik.

Negatívum, hogy kevesebb a zöld, mint más nagyvárosban (mondjuk nem South-Western Sydney-re gondolok, de nem is az Inner West-re ugyanott.), igaz több, mint én gondoltam. Cserébe van homok, de hát ez gondolom adottság. {Sydney-ben agyag van, vagy homokkő.}A meleget az ide tévedő keleti partinak szoknia kell, ma 37 fok volt.

Pont azon agyaltunk, hogy ez az izoláltság mennyire relatív; se Sydney-ből, se Brisbane-ből nem autóztunk 2-3 óránál messzebb, ami annál messzebb van, az már repülős út. Ez működhet, ill. megvan Perth-nél is, de itt a hátrány az, hogy nem 1-1,5 óra az út, hanem min. 3-3,5. A számomra ismert 4 ausztrál metropolisz közül (Adelaide-ben még nem voltam), messze, magasan Perth tetszik a legjobban, remélem egyszer még élhetek ott.

Pékpityu, 2011

Perth izolált. Tán ez az egy igazi negatívuma. Egyébként igen lakható város, az életvitel nem olyan pörgős – ez naon bejön (van, akinek meg unalmas) – szerintem időjárásban is jobb, mint Sydney. Levegője száraz, nem ébredsz csuromvizesen, ha nincs légkondid. Kissé szeles, bájdövéj.
A város tele van parkokkal széltében-hosszában – rosszul mondom – karbantartott parkokkal. Rengeteg az új negyed. Központja is sokkal átláthatóbb, közlekedhetőbb mint Sydney-é. Most szélesítik két autópályán is az utakat, millió dollárokat beleölve.
Igazat adok ezért abban Qka-nak, hogy nem zöldebb, mint Sydney – de azé kopárnak se nevezném, má megbotsáss.

A víz nagy kincs, a város új kerületeit a sivatagoktól szakítják el, füvezik, fásítják, esstébé. Tuti környékek vannak, családcentrikusan felépítve, közlekedhető utakkal.
A tengerparton nagyon jó parkok vannak 100 kilométer hosszan. Na, ez is tuti jó!
A kaja kissé drágább mint Sydneyben, de megkapod a különbséget az üzemanyagon meg a munkába járás idején (már ahol, ugye). Dugók reggel meg délután persze itt is vannak, de egyébként nem vészes a dolog.
Tisztább, mint Sydney. Nemcsak szerintem. De hát újabb is. A városi közlekedés kisebb kívánnivalókat hagy maga után – nemigen szerteágazó, fogalmazzunk így. Azért a bányaipar rengeteget lendít Nyugat-Ausztrálián. Remélem, ez egy darabig még így is marad!

Melbourne után Perth

Zára, Perth 2011

A talaj inkább homokos, amin eleve nehezen él meg bármi, és eső is alig esik, így kevésbé zöld a város, mint mondjuk Melbourne, viszont a parkokat nagyon szépen karban tartják, locsolják, így azok mindig zöldek. Szerintem kifejezetten hangulatos, szép város Perth; rengeteg mediterrán típusú házzal, mediterrán hangulattal. Krisz fogalmazta meg anno nagyon jól a blogjában: “itt lehet látni, lehet érezni a házakon és azok környezetén, hogy a város a tenger mellett fekszik”. És álomszép beach-ek vannak, hófehér homokkal és kristálytiszta, türkizkék vízzel. Arról nem is beszélve, hogy Melbourne-ben még simán 18-20 fokok voltak, amikor Perth-ben már rég 30.

A házbérlés viszont sokkal drágább, mint Melbourne-ben, és nagyon nagy a túljelentkezés. Melbourne-ben 3x is költöztünk, és gyerekjáték volt Perth-höz képest.

 

képek Melbourne-ről

 

Na az ALDI az tényleg hiányzik nekem is, de ezzel itt vége is a listának… A Coles-Woolworths (és azért lássuk be, Au-ban ez a kettő dominál) kajaárak viszont pont ugyanazok. Emellett van Farmer Jack’s, egészen jó árakkal és itt az IGA is ér valamit, Melbourne-nel ellentétben. Ezek (és a Coles, Woolworths, K-Mart, Big W, Target stb.) itt is nyitva vannak este 9-ig (h-p). Illetve itt nagy szám, hogy a Joondalup-i shopping centre már vasárnaponként is nyitva van :D (hehh, Melbourne-ben teljesen természetes, hogy minden shopping centre nyitva van vasárnap is… Sőt, a KMart konkrétan be sem zár, 24 órás, a hét minden napján…) De ezeket simán meg lehet szokni.

Perth először is szerintem időjárásban verhetetlen. Az elmúlt 6 hónapban egyszer sem kellett fűteni (éjszaka sem!), és egyszer sem fáztam :) Az ausztrál városok közül itt a legmagasabb a napsütéses órák száma. Emellett hosszú hónapok óta stabilan 30-34 fok körül van a nappali hőmérséklet (ill. mától 4 napig például 39-40 lesz, aztán visszaáll újra 30 körülre. Nem 19-re.) Mindez minimális páratartalom mellett, úgyhogy teljesen elviselhető; nincs “fóliasátor-feeling”. Nincs heteken át zuhogó eső, mint más városokban. Amióta itt vagyok, talán összesen ha 4-5 esős nap volt.. Inkább csak egy-egy gyors zuhé jön néha, aztán újra süt a nap.

Perth gyönyörű, mediterrán hangulatú, hatalmas nagy város, sok pálmával, frangipanival, csodaszép környékekkel, utcákkal, és – nagyrészt új – házakkal. A belváros is gyönyörű, a Swan folyóval együtt. Kings Park is mesés, meg onnan a kilátás is. Az óceánpart pedig egyszerűen lenyűgöző: semelyik más ausztrál városban nem láttam még ennyire gyönyörű, fehér homokos, türkizkék vizű strandokat. Több száz km hosszan. A víz kristálytiszta, az év nagy részében fürödhető hőmérsékletű. Se krokodilok, se gyilkos medúzák, se mérgező óriásvarangyok. Csak néhány cápa jár erre néha :) A házak normális minőségűek, szinte mind téglaépítésű. Sok a mediterrán tetőcserép :) Az autópályák ingyenesek, az utak szélesek. Rengeteg parkoló is ingyenes, közvetlenül az óceánparton is. A tömegközlekedési eszközök, megállók szépek, tiszták. Sok a köztéri kuka, a parkokban is mindenhol van egy-kettő; kutyásoknak mindig van több köteg zacskó is kitéve. Fantasztikus kutyás/lovas partszakasz is van, plázányi ingyenes parkolóval.

Hátránya így hirtelen:

  • Homokos talaj, ill. a kevés eső miatt kevesebb zöld (a közparkok kivételével)
  • Drága a lakbér és nehezebb is bérelni az erős túlkereslet miatt
  • Nincs Aldi (hamarosan lesz – 2013).
  • A jobb idő nem csak cuki kis gekkókat, hanem sajna több csótányt is jelent. Melbourne-ben 3 év alatt összesen 1 db (!) csótányt láttam, azt is csak a kertben. Itt akár naponta többel is össze lehet futni.

Az izoláltságot nem tartom hátránynak, mert egyrészt rengeteg gyönyörű látnivaló van végig a nyugati parton, másrészt repülővel ugyanúgy el lehet jutni bármikor bárhová. A többi város hiába van közelebb egymáshoz, egy autós átruccanáshoz azért azok is messze vannak egymástól, inkább repül az ember. Innen is ki lehet fogni olcsó jegyeket a keleti partra. Hong Kong meg Szingapúr pedig még közelebb is vannak ide :)

Cairns

Zoo,  2011

Előbb a negatív. Sok ember nem bírja ezt a párás meleget, nem való mindenkinek. Ráadásul mint kisvaros (kb. 160 ezres lakosság) az üzletek nyitva-tartása falusi, és nincsenek “corporate” állások. Alkalmazottként kb. $75k maximumot lehet évente megcsinálni, csak vállalkozóként tudsz jobb pénzt csinálni. A nedves szezon december elejétől március végéig tart, ilyenkor nagyon sokat esik az eső, és a tengerben se lehet fürödni a zseléhal szaporulat és a krokodil párzási szezon miatt. Bár van rengeteg szép tengerpart, mivel a tengerfenék viszonylag sekély, ezért a víz széle görgeti a homokot, és emiatt ilyen barnás színű, kristálytiszta helyett. Ja és a nedves szezonban jöhetnek a ciklonok, ami azért veszélyes.

Jöhet a pozitív. A lakbér maximum melbourne-i szintű, inkább alacsonyabb. A közlekedés sokkal nyugodtabb, mint bármilyen nagyvárosban – nem fogsz másfél órát dugóban állni minden reggel munkába menet. A zseléhalak korlátozzak a fürdést évente 4-5 hónapig, de a másik 6-7 hónapban is simán jó a levegő és a tenger hőmérséklete is, vagyis semmilyen más környéken nincs olyan hosszú tengeri fürdési lehetőség, mint a trópuson. Senki nem hajt, nem rohan – mosolygós bekés világ van többnyire. A nedves szezon az összes hátrányával együtt mégis gyönyörű, mert minden harapnivalóan zöld, a madarak akkor hozzák a kismillió fiókájukat akik mindenhol ott csipognak, és a frangipani fáktól kezdve minden tele van színnel, virággal és illattal.

Ha jön egy komoly ciklon, az emberek összegyűlnek “ciklon partira”, 2-3 napig megy az áram generátorról, megy a barbi sütő a gázpalackról, száz rekesz sör a jégen, mindenki izgul egy kicsit de mégis tök buli. És ha programról van szó, itt van vagy 600, nem viccelek. Nem feltétlenül 18 éveseknek, de aki a természetet és az aktivitást szereti, annak gokart, wakeboard, bungee, ski-dive, motorcsónak, jet-ski, esőerdő, búvárkodás, snorkelling, szigetek, folyók, vízesések (sok, és lehet bennük zuhanyozni), terepezés dzsippel, lovaglás, állatkert, madárpark, lepkepark, krokodilpark, koalák és oroszlánok, a sor végtelen. Mindig megyünk valahová, lehetetlen megunni. Nappali hőmérséklet száraz évszakban 25, nedvesben 35. Nem tragédia. Ha mar elmúltál 18-20 és kibuliztad magad, és ha elég egy $75k alatti fizetés, akkor nincs jobb hely a világon.

Newcastle

Barnus, 2011

Akkor ehhez hozzászólnék, mint newcastle-i friss lakos, így egy kicsit teljesebb lesz a kép NSW-ről. 5 hetet töltöttem Sydneyben és 5 hónapot az országban, szóval én még ‘újonc’ vagyok. Newcastle NSW második legnagyobb városa, iparváros, ami az utóbbi 15 évben hatalmasat változott. Már itt is megtalálhatóak az új és modern negyedek, öböl valamint folyópart melletti újonnan épült sorházak. A belvárosban nincsenek túl magas épületek, mert tilos építeni magas épületeket. Ami nem tetszik: Élelmiszerárak mintha egy kicsit drágábbak lennének, mint Sydneyben (pl Rockdale Plaza, Strathfield), de nem sokkal. Jól fekvő és jó állapotban lévő házat, lakást sem egyszerű találni.

Számomra a legjobban nem tetszik, hogy itt az emberek egy nagy zöme kevésbé ‘kulturált’. Rád ordibálnak az autóból ha sétálsz, estefele a részegek pénzt kérnek és hasonló érdekességek. Egy idő után meg lehet unni a csöndet és nyugalmat, de csak ha fiatal vagy mint én!

Ami tetszik: Mivel nem nagy város, ezért a közlekedés elég jó és gyors. A városban szinte mindenhol van kerékpáros sáv, sőt külváros egyes részein is! Lakásárak a belvárosban kb annyiba kerülnek, mint Sydney távoli külvárosaiban. Példa: Rockdaleben voltam shared accomodationban és ugyan annyit fizettem érte, mint itt a 2x akkora szobámért az öbölparton 3 percre a munkahelytől egy vadonatúj házban, ami mindennel fel van szerelve.

Munkalehetőség annyi van, hogy nem bírják az összes állást helyiekkel betölteni. Állítólag 2,8% a munkanélküliség a Hunter area-ban. Aki kicsit is konyít a fémekhez vagy a széniparhoz és elgagyog angolul, az kap munkát. Itt nagyon jól meg lehet élni egy fizetésből. Igaz nem fizetnek annyit, mint a bányavárosokban de túlórázni lehet!

Éjszakai élet elmegy, sportolási lehetőség annyi van és olyan sportok, amit az ember csak el bír képzelni, a partok és a fürdőhelyek rendbe vannak téve és tiszták, éttermek vannak minden félék (Darby Street-et ajánlom), a város csöndes és nyugodt, megemlíteném még a művészeteket, rengeteg a galéria, kiállítások. Sydney {ez egy város} és Hunter Valley {borvidék} közel van, valamint NSW egyik legjobb downhill track-je, ahova egész Ausztráliából jönnek!

Tasmánia és Hobart

Tasiördög, 2011

Nem tetszik: Dög unalmas. Az egész sziget egy nagy falu. Ha valamit akarsz csinálni, akkor valakik biztosan beleszólnak, hogy ne csináld, mert épp ott repül el a narancshasú papagáj, ott lakik a négyszemű csiga, a bennszülöttek ott ásták el nagypapát stb. Munkát nem lehet kapni, csak ha ismersz valakit, aki beajánl. A megszokott kaját vadászni kell körben a városban, 15 kis üzletben, mire bevásárolsz. A benzinnek 1.5o literje. Egy káposzta 6 dollár. Repülni kell, ha civilizációba akarsz jutni, vagy 9 órát hajókázni. Jó drágán!

A lakosok kétfejűek. Bunkók, csúnyák, kövérek. Semmi divatérzékük nincs. Az időjárás 1o percenként változik és nem lehet kiszámítani, hogy mikor fog esni, mikor lesz 3o fok meleg és meddig tart. Néha egy napon belül 2o fokot tud változni.

Tetszik: Csak 5oo ezren vagyunk, jó csendes. Forgalmi dugó elvétve van, az is csak bizonyos órákban. Minden közel van. A 15 kis üzletet be tudod járni 1 óra alatt. Leginkább hasonlít Európához a kis faluival, amik 3-6 km-re vannak egymástól, a folyókkal, a hegyekkel, az erdőkkel, a századfordulói épületeikkel és ráadásnak körben az óceán locsog. 75 százaléka a házaknak valami vízre néz. Ha nem vízre, akkor egy hegyre. Még mindig lehet egy 2 szobás házat venni 2oo ezer alatt Hobártban is.

Tiszta a víz és a levegő, mert ipar alig van. Munkát könnyű találni. Lasszóval fogják a szakembereket, szakorvosokat, tehenet fejő farmert, mert ide nem akar senki sem jönni. A fizuk 2o-3o százalékkal kevesebbek, mint a nagy szigeten. Nem fagy le a tehén szarva, a tél ritkán produkál mínusz 2 fokot. Depressziós leszel az esős napoktól? Nem tartanak tovább, mint max. 4 nap. Télen is süt a nap és nyáron is havazhat (OK, csak fent a hegyekben) Minden héten valahol van új kiállítás, borkóstolás, koncertek, piac és antik-vásár, evezés vagy vitorlázás (ha nincs neked hajód, a szomszédnak biztosan van), csoportos erdőbarangolás, biciklitúra, madárlesés.  A szomszéd nagy pofával utálja az arabokat, a pomikat, az amcsikat, a buzikat, a megesett lányanyát, a zöldeket, a favágókat, a sárgákat stb., de te a szomszéd vagy és fasza fiú és meghívnak bbq-re és beajánlanak a melóba hiába arab, pomi, buzi, lányanya, zöld, favágó vagy sárga vagy.

honlap

Darwin

Pák, 2013

Gondolom az időjárás a legérdekesebb, tőlünk mindenki azt kérdezi, hogy meghaltunk-e már. November közepén jöttünk, előtte két hétig akklimatizálódtunk Brisbane-ben. Úgyhogy valamennyire azzal tudom összehasonlítani, mert máshol még nem jártunk.

A november a legdurvább időszak, akkor kezdeni Darwinban nem a legjobb ötlet, de ez volt. Az időjárás atomstabil, minden nap 34 fok volt, ami este drasztikusan leesett 30-ra. És nem vicc, minden nap 34. Nem 33, nem 35, 34 pont. Hihetetlen volt. A levegő nagyon párás volt, olyan mint egy üvegház, ha kimész az utcára, egy percen belül még az orrodból is folyik a víz. A bőröd nem nedves, hanem cseppek borítják, vizes. Ennek megfelelően az öltözék gatya-trikó-papucs. Mindenhová. Először zavart minket, hogy mindig vizesek vagyunk, de aztán észrevettük, hogy mindenki az, és senki nem foglalkozik vele. Itt ez van és pont. Késő délutánra sokat javul, főleg a reggelek voltak durvák. Estére nagyon kellemes, akkor kiszabadulnak az emberek, a lenyűgöző parti sétányokat ellepik a futók, biciklisek, meg a családok. Csapadék alig volt novemberben, pár esős nap volt, az sem volt komoly. Az eső általában bináris, vagy esik (felhőszakadás), vagy nem. Szemerkélés nincs. És nem is tart sokáig, gyorsan leesik, ami kell, és vége. Fél óra múlva minden felszárad.

A december 1-2 fokkal hűvösebb volt, talán kicsit kevésbé párás (vagy jobban megszoktuk), de kb ugyanaz. Januárban megjött az igazi esős évszak. 23 esős nap volt, bár a csapadék csak fele volt a sokéves átlagnak. Szokásos 30-32 fok, éjjel 28 körül. Reggel párás, aztán javul. A február elég száraz volt eddig, bár a héten kétszer esett, összesen majnem annyit, mint egész januárban. :)
Annyira nem vészes, mint amennyire félnek tőle. Sőt, a nap pl nem éget. Brisbane-ban egyből éget a nap, zsírozás nélkül nem lehetett kimenni, mert 10 perc alatt leégett a klassz fehér bőrünk. Itt nem. Csak akkor kenjük be magunkat, ha nagyon délben kell kint lenni sokáig. Egyébként nem tudod elkenni magadon a naptejet, vizes bőrön nem kenődik. De mondom, nem égünk le. Itt természetesen nincs bozóttűz, és nincs 45 fok sem. 34-nél többet nem mértünk még. Az nem igaz, hogy nem lehet az esőben semmit csinálni. Az élet nem áll meg, a legtöbb ember nem húzódik be sehová, esernyő nem kell, nem ér semmit. Ha esik, elázunk, ennyi. Ha itthon vagyunk, sokszor kimegyünk esőben sétálni, vagy futni, ahogy sokan teszik. Langyos, kellemes eső, nagyon jó. Igazán üdítő.

Ez egy kis város. Kocsival nem kell félóra, hogy bárhová eljuss. A tenger mindenhonnan közel van. És csodálatos. Bár a homok, meg a szikla nem fehér, hanem vörös, de a víz általában igazi azúrkék, zöld, és nagyon szép felhők szoktak lenni. Van naplemente is, nem piskóta az sem, és a város egyes részein napkelte is van. A thunderstormok gyakoriak, eszement villámmennyiség csapkod olyankor. A világon itt szokták a legtöbb villámot számolni, és valóban, mi is néztük, hogy kb másodpercenként volt villám, másfél órán keresztül. Hangja nem volt, mert messze a tenger felett volt az előadás, de nem bírtuk otthagyni a látványt. Sajnos fürdeni nem igazán lehet a tengerben, mert most rajzik a medúza, néhány naponta garantáltan megcsíp valami idiótát. Meghalni nem szoktak tőle, de inkább nem akarom. Krokodilt még nem láttunk, de azokat figyelik, meg vannak csapdák sokfelé.

Az egész város egy dzsungel, a lakóövezetekben úgy kell megkeresni a házakat a bozótban. Hihetetlen mennyiségű növény van, a mangótól a karamboláig, banánig, bármit találhatsz az utcán. Citromot is szedtünk már, meg kókuszt. Elég sok park van, nagyjából rendben tarták őket. Olyan gyorsan nő minden, hogy olyan precíz parkokat itt nem is lehet csinálni, mint amiket Brisbane-ben láttunk, de ezek is nagyon szépek, sokkal bujábbak. Viszont a sok növény miatt sok a növényi hulladék is, levelek, virágok, időnként ellepik a járdát. A frangipani fa azóta virágzik, hogy idejöttünk. Rengeteg van belőle, néhol sövényként ültetik. Kígyóról, komolyabb pókról még nem hallottunk a városban. Nem mászkál a barna kígyó a kertekben. Vannak pofátlan legyek, meg szúnyogok viszont.

Építészet: olyan nincs. A várost a  Tracy hurrikán is 74-ben eltakarította. Ami van, az azóta épült. A hurrikánveszély miatt itt nem építenek fából, papírból, minden betonból van, zsalukőből épül minden, esetleg acélból, ha valaki mindenképp könnyűszerkezetet akar. Vannak még a régebbi “lábas” házak, azok is acélszerkezetűek. Az új építésű házak általában elfogadhatóak, a jobb helyeken nagyon tiptop házakat épít az elit. A régebbiek pedig budik. A lábasházak mára bontásra érettek sajnos, mert nem tartják őket karban, széjjel van rohadva a padlótól a falburkolatig minden. A ventillátor-klíma-szárítógép hármas olyan tartozéka a lakásoknak, mint a villanykapcsoló. Viszonylag sok társasház van, legalábbis Brisbane-ben nem láttunk ennyit. A CBD-ben van pár zsebfelhőkarcoló (harmincakárhány emelet), máshol max. 6-7 emeletek, inkább 4.

Árak: az ingatlanok olyan drágák, hogy még egy kurvát is használnék jelzőnek, csak az nem szalonképes. Heti 500 alatt olyan házak vannak, amibe fehér ember nem megy be. Lakást már lehet ennyiért kapni, elfogadhatót. Házat inkább 700 fölött. Érdekes a dolog, mert vagy putri van, vagy a high end, a közepes házak hiányoznak. És 500-ért bérelhetsz egy lelakott szart szétrothadt konyhával, vagy 700-ért egy szinte új, marha jó házat gyönyörű kerttel. Másban azért talán nem ilyen durvák az árak, a tömegközlekedés például 3 dollár három órára felnőttnek, gyerekeknek ingyenes, ameddig be nem fejezik az iskolát. Használható buszhálózat van. A benzin 1,60, de nem is kell 60 km-t utazni a munkahelyig, én pl gyalog járok, az is csak tíz perc, pedig lassan megyek, hogy ne izzadjak. Vannak ingyenes strandok, óriáscsúszdával, van egy kis lekerített tengeröböl a belvárosban fürdeni, van ingyen fürdésre való tó, meg bagóért hullámfürdő, gyerekeknek marha nagy élmény. Ikea nincs.

A zemberek: Etnikailag a fele fehér, fele ázsiai, a maradék meg abó vagy ingatlanügynök. Róluk már megemlékeztem. Az ázsiaiak kellemes csalódás volt. Nagyon aranyosak, tiszták, szépen beszélnek (tényleg), udvariasak, vidámak, stb. A fehérekkel sincs sok gond. Se bunkó, se ideges embert nem láttunk még. Mindenki le van lassulna, minden no wories. Senki nem aggódik semmiért, és nem rohan sehová. Minden mindegy.

Összefoglalva nekem inkább tetszik. Bár az esős évszak nem mindig kellemes, de nagyon szép. És júliusban sem kell majd fűteni. Túl nagy élet most nincs, de nekünk pont ez a nyugalma is tetszik. Kis város, nem szabad túl sokat várni tőle.

Nem írtam még az iskoláról, munkáról, hogy az egyik leggyorsabban növekvő térsége az országnak, és hogy ACT után itt a legmagasabbak a fizetések állítólag a statisztikai hivatal szerint (ami a kevesebb közlekedéssel együtt ki is üti a magas ingatlanárakat). De ugye csak a saját statisztikáinknak hiszünk.

Kováts, 2013

Egy pár dolgot én is hozzátennék Darwinnal kapcsolatban, bár csak 5 hónapot dolgoztam ott 2011 februártól júliusig. Ami legjobban tetszett az a nemzeti parkok (Litchfield, Mary River, Kakadu) és a mocsárvilág, főleg a Fog Dam (Arnhem Highway) környékén ahol ezerszámra lehet madarakat látni (és fotózni). Aki szeret túrázni annak terepjárót érdemes venni, mert a nemzeti parkokban rengeteg a földút, és sokszor igencsak nehéz terepen megy. Esős évszakban gyakoriak az időszakos patakok keresztbe az úton, aztán amikor elvonul jó fél-egy méter mély árkokat hagy. Sok helyen hónapokig tart mire rendbe teszik.

Mivel kicsi és elszigetelt hely, túl nagy választék nincs, főleg ha olyan dolgot szeretnél venni ami eltér az átlag ember szükségletétől. Viszont hatalmas a választék a következőkből: sör, pecabot, csónak, terepjáró. Könyvesbolt alig van és a választék főleg szórakoztató irodalom. Antikváriumból egyet találtam, míg a hasonló méretű Székesfehérváron tudtam vagy 4-5-öt. A város kulturális életének fénypontja a ‘Tits Out Tuesday’ ami az egyik belvárosi kocsmában kerül megrendezésre. Helyi újságban olyanokat lehet olvasni, hogy pecást kapott el a krokodil, orvvadászokat keresnek, csónakban ülő pecást harapott meg a krokodil, több éve eltünt személy kocsiját találták kiégve a sivatagban, haditengerészet kötelékébe tartozó nők verekedtek össze egy másik női társasággal valamelyik kocsmában, vagy egy hülye gyalogos hídról a mozgó busz tetejére ugrott.

Kisváros

Mustang, Nyugat-Ausztrália 3013

A természet gyönyörű, munkát lehet találni, a stresszfaktor alacsony, de itt meg is állt a történet. Az emberek általánosságban errefelé nem kedvesek, hanem kifejezetten durvák, udvariatlanok, igénytelenek (értsd: koszosak is). Lábat nem mosnak. Jóllehet engem semmiféle atrocitás nem ért részükről, de látom, hogyan viselkednek egymással, hogyan rázzák az öklüket, trágár szavakat kiabálva vezetés közben, hogyan ordítanak a recepcióssal stb. Nem barátkoznak, nem mosolyognak, nem érdekli őket a másik. Viszont helyette ordítanak és hőbörögnek, előszeretettel teszik ezt üzletekben illetőleg szervizekben. Meglepő módon a nők is.
Az, hogy nem köszönnek, ha bemennek valahova, illetőleg simán, köszönés és minden átmenet nélkül lerakják a telefont, ha nem tetszik az információ (pl. drágának tartják a terméket) amit kaptak, már fel sem tűnik. Előfordul – láttam már ilyet – hogy ha kinyitják a kocsijuk ajtaját, kiömlik belőle a szemét. Amit persze otthagynak a földön.

A lakóházak igénytelenségét is megszoktam már. A legigényesebb, új építésű, egyébként itteni viszonylatban is drága házak nyílászáróin is átfúj a szél, a tető nem szigetel, a kinti zaj és a hőmérséklet egy az egyben megjelenik a lakótérben. Komfort- és hőérzetre kb. egy fokkal jobb, mint egy sátor.

Ruhára, cipőre itt tényleg nincs semmi szükség, úgyhogy azt jobb, ha otthon hagyjátok, különben állandóan túlöltözöttek lesztek, még a legrosszabb ruhátokban is.

Hihetetlenül sok a kövér ember. A testsúly ugyan sok esetben suburb függvénye, de általánosságban, főleg a külső területeken és vidéken, az emberek többsége túlsúlyos. Ráadásul nem arányosan kövér, hanem a testük mindenféle amorf formát képes felvenni. Szomorú, de már a gyerekeké is. Néha olyannak tűnik, mint egy genetikai katasztrófa sújtotta övezet. De tényleg.

Hamarosan úgy fogod érezni magad, hogy nem csak időzónákat, hanem idősíkokat is átrepültél. Nekem folyamatosan az az érzésem, mintha egy hatvanas években játszódó amerikai film szereplője lennék. Időutazás. A számítástechnika, internet kőkorszaki módon működik, ha egyáltalán van. Az emberek sem a számítógépet, sem a mobiltelefont nem használják. A megrendelések kézzel (!) írott faxon jönnek, az e-mail a cégek nagy részénél nem használatos, ha van is e-mail cím, szinte biztos lehetsz benne, hogy nem nézik a postafiókot. Ezért aztán ne várj választ.

A vállalkozások gépesítettsége, modern technológiákkal való ellátottsága szintén a hetvenes – nyolcvanas éveket idézi. Sok autószerviz olyan, mintha az otthoni AFIT-ot hozták volna ide a nyolcvanas évekből.

Az öltözködés, a frizurák szintén a hatvanas (esetleg hetvenes) évekre emlékeztetnek. Az egészséges étkezés itt még nem divat, sült krumpli sült krumplival, cukros, tejszínes shake-kel, adalékanyagokkal felhalmozott kész élelmiszerek – ez az ami megy.

A számolás nem nagyon megy, ezért érdemes átnézni a fizetési papírokat. Nem szándékosan, egyszerűen csak felületességből elírják a számokat, a szorzás komoly gondot okoz. Nem rosszindulatúak, szó nélkül korrigálják, ha jelzed. Az össznépi szórakozás Ausztráliának ezen a részén a mértéktelen italozás és zabálás. Ha erre nem vagy fogékony, komoly problémáid lehetnek a beilleszkedéssel.